FALKFJORD
General Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 161.62 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.6 Узлы |
| MAX Speed | 10.9 Узлы |
| AVG Wind | 11.2 knots |
| MAX Wind | 20 knots |
| MIN Temp | 5.4°C / 41.72°F |
| MAX Temp | 12.5°C / 54.5°F |
| Осадка | 6.3 м |
| Позиция Получена | 3 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Moored |
| Скорость | |
| Курс | 57° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 3 m тому назад |
Info
Information
The current position of FALKFJORD is in North Sea with coordinates 58.27471° / 6.88646° as reported on 2026-05-10 17:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы
The vessel FALKFJORD (IMO: 9141364, MMSI: 257056010) is a General Cargo that was built in 1998 ( 28 лет ). It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FALKFJORD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FALKFJORD as reported by AIS is 6.3 meters
Weather
| Temperature | 6.7°C / 44.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 289° WNW |
| Pressure | 1009.4 hPa |
| Humidity | 50.7 % |
| Cloud Coverage | 91 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 04:07 | 2026-05-08 15:20 | 11 h | |
| 2026-05-04 03:26 | 2026-05-04 22:59 | 19 h | |
| 2026-05-02 03:59 | 2026-05-02 20:59 | 16 h | |
| 2026-04-29 22:02 | 2026-04-30 17:42 | 19 h | |
| 2026-04-27 18:49 | 2026-04-27 20:16 | 1 h | |
| 2026-04-24 19:41 | 2026-04-25 16:24 | 20 h | |
| 2026-04-23 03:53 | 2026-04-23 09:20 | 5 h | |
| 2026-04-21 19:37 | 2026-04-22 21:44 | 1 d | |
| 2026-04-18 17:56 | 2026-04-19 12:21 | 18 h | |
| 2026-04-15 22:45 | 2026-04-16 00:10 | 1 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 00:59 | 2026-05-08 06:07 | 690.22 морская миля | |||
| 2026-05-02 22:59 | 2026-05-04 05:26 | 319.14 морская миля | |||
| 2026-04-30 19:42 | 2026-05-02 05:59 | 333.76 морская миля | |||
| 2026-04-27 22:16 | 2026-04-30 00:02 | 490.66 морская миля | |||
| 2026-04-25 18:24 | 2026-04-27 20:49 | 253.74 морская миля | |||
| 2026-04-23 11:20 | 2026-04-24 21:41 | 263.45 морская миля | |||
| 2026-04-22 23:44 | 2026-04-23 05:53 | 66.58 морская миля | |||
| 2026-04-19 14:21 | 2026-04-21 21:37 | 411.51 морская миля | |||
| 2026-04-16 02:10 | 2026-04-18 19:56 | 533.56 морская миля | |||
| 2026-04-12 18:37 | 2026-04-16 00:45 | 716.32 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 10:51 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
58.27473 / 6.88647
KVINESDAL
|
Скорость: Курс: 57° |
| 2026-05-10 07:07 | Окончание движения | --- |
58.27477 / 6.88651
KVINESDAL
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 58° |
| 2026-05-10 03:21 | Изменение морского района | Norwegian part of the North Sea Norwegian part of the Skaggerak |
57.94271 / 7.09126
North Sea
KVINESDAL
|
Скорость: 9.3 kn Курс: 285.3° |
| 2026-05-09 14:53 | Пункт назначения изменился | KVINESDAL VOLL |
59.11229 / 9.58245
KVINESDAL
|
Скорость: 9.3 kn Курс: 131.7° |
| 2026-05-09 14:47 | Осадка изменилась | 6.3 4 |
59.11832 / 9.56843
VOLL
|
Скорость: 6.5 kn Курс: 128.9° |
| 2026-05-09 14:47 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
59.11832 / 9.56843
VOLL
|
Скорость: 3.2 kn Курс: 131° |
| 2026-05-09 14:45 | Начало движения | --- |
59.12014 / 9.56392
VOLL
|
Скорость: 3.2 kn Курс: 131° |
| 2026-05-09 14:25 | Статус изменился | Moored Default |
59.12263 / 9.56549
VOLL
|
Скорость: Курс: 28° |
| 2026-05-09 14:21 | Статус изменился | Default Moored |
59.12280 / 9.56569
VOLL
|
Скорость: Курс: 28° |
| 2026-05-09 11:33 | Статус изменился | Moored Default |
59.12268 / 9.56559
VOLL
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 28° |