CHIQUITA PROGRESS
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 14 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 145.22 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 15.8 Узлы |
| MAX Speed | 16.7 Узлы |
| AVG Wind | 2.9 knots |
| MAX Wind | 4.2 knots |
| MIN Temp | 24.4°C / 75.92°F |
| MAX Temp | 27.4°C / 81.32°F |
| Осадка | 8.4 м |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 18 Узлы |
| Курс | 122.6° |
| Район | North Pacific Ocean |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Info
Information
The current position of CHIQUITA PROGRESS is in North Pacific Ocean with coordinates 20.13724° / -106.40606° as reported on 2026-04-19 06:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 18 Узлы
The vessel CHIQUITA PROGRESS (IMO: 9357119, MMSI: 636017731) is a Container Ship that was built in 2007 ( 19 лет ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CHIQUITA PROGRESS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CHIQUITA PROGRESS as reported by AIS is 8.4 meters
Weather
| Temperature | 27.4°C / 81.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 27° NNE |
| Pressure | 1011.2 hPa |
| Humidity | 80.3 % |
| Cloud Coverage | 98 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-19 14:06 | 2026-04-20 01:10 | 11 h | |
| 2026-04-14 16:22 | 2026-04-16 15:14 | 1 d | |
| 2026-04-08 12:38 | 2026-04-09 10:45 | 22 h | |
| 2026-04-05 02:47 | 2026-04-05 16:21 | 13 h | |
| 2026-03-31 12:24 | 2026-04-02 02:49 | 1 d | |
| 2026-03-25 12:39 | 2026-03-26 07:39 | 18 h | |
| 2026-03-22 02:47 | 2026-03-22 17:11 | 14 h | |
| 2026-03-17 20:26 | 2026-03-19 01:32 | 1 d | |
| 2026-03-11 13:11 | 2026-03-12 13:03 | 23 h | |
| 2026-03-08 03:32 | 2026-03-08 16:48 | 13 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 26 | ||
| 26 | ||
| 24 | ||
| 8 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 08:14 | 2026-04-19 09:06 | 1256.58 морская миля | |||
| 2026-04-09 04:45 | 2026-04-14 09:22 | 2116.76 морская миля | |||
| 2026-04-05 11:21 | 2026-04-08 06:38 | 865.40 морская миля | |||
| 2026-04-01 19:49 | 2026-04-04 20:47 | 1260.64 морская миля | |||
| 2026-03-26 01:39 | 2026-03-31 05:24 | 2114.76 морская миля | |||
| 2026-03-22 11:11 | 2026-03-25 06:39 | 864.69 морская миля | |||
| 2026-03-18 18:32 | 2026-03-21 20:47 | 1274.52 морская миля | |||
| 2026-03-12 07:03 | 2026-03-17 13:26 | 2119.03 морская миля | |||
| 2026-03-08 10:48 | 2026-03-11 07:11 | 871.33 морская миля | |||
| 2026-03-04 17:50 | 2026-03-07 21:32 | 1258.64 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 01:10 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
19.02891 / -104.39510
USNTD>MXZLO
|
Скорость: 16.4 kn Курс: 240° |
| 2026-04-20 00:34 | Начало движения |
19.06142 / -104.29704
[MX] MANZANILLO
|
Скорость: 5.5 kn Курс: 273° |
|
| 2026-04-19 15:04 | Окончание движения |
19.06210 / -104.29282
[MX] MANZANILLO
|
Скорость: Курс: 191° |
|
| 2026-04-19 14:06 | Порт |
|
19.04384 / -104.36076
[MX] MANZANILLO
|
Скорость: 5 kn Курс: 41° |
| 2026-04-19 06:15 | Статус изменился | Default Under way using engine |
20.12781 / -106.39041
USNTD>MXZLO
|
Скорость: 18 kn Курс: 122.6° |
| 2026-04-19 06:12 | Вне покрытия |
20.13724 / -106.40606
North Pacific Ocean
USNTD>MXZLO
|
Скорость: 18 kn Курс: 122.6° |
|
| 2026-04-19 06:07 | Статус изменился | Under way using engine Default |
20.14987 / -106.42714
USNTD>MXZLO
|
Скорость: 18.1 kn Курс: 121° |
| 2026-04-19 06:00 | В покрытии |
20.14987 / -106.42714
North Pacific Ocean
USNTD>MXZLO
|
Скорость: 18 kn Курс: 122.3° |
|
| 2026-04-19 04:30 | Статус изменился | Default Under way using engine |
20.40367 / -106.86982
USNTD>MXZLO
|
Скорость: 17.8 kn Курс: 121° |
| 2026-04-19 04:23 | Вне покрытия |
20.42188 / -106.90179
North Pacific Ocean
USNTD>MXZLO
|
Скорость: 17.8 kn Курс: 121° |