FOSNA_CHALLENGER
Towing
Current Trip
| Time Travelled | 56 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 578.28 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.1 Knopen |
| MAX Speed | 8.2 Knopen |
| AVG Wind | 5.9 knots |
| MAX Wind | 28 knots |
| MIN Temp | -10.7°C / 12.74°F |
| MAX Temp | 13.9°C / 57.02°F |
| Diepgang | 3.5 M |
| Positie ontvangen | 2 m geleden |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Under way using engine |
| Snelheid | |
| Koers | 102° |
| Gebied | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | 2 m geleden |
Info
Information
The current position of FOSNA_CHALLENGER is in Norwegian Sea with coordinates 62.18942° / 6.09142° as reported on 2026-05-10 17:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knopen
The vessel FOSNA_CHALLENGER (MMSI: 257671900) is a Towing It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FOSNA_CHALLENGER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FOSNA_CHALLENGER as reported by AIS is 3.5 meters
Weather
| Temperature | 0.6°C / 33.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 330° NNW |
| Pressure | 1010.3 hPa |
| Humidity | 96.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 35 | ||
| 24 | ||
| 18 | ||
| 10 | ||
| 9 | ||
| 8 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-15 07:23 | 2026-03-15 07:54 | 2.66 nm | |||
| 2026-03-14 08:19 | 2026-03-14 14:56 | 11.02 nm | |||
| 2026-03-09 08:36 | 2026-03-11 20:25 | 56.59 nm | |||
| 2026-03-03 12:32 | 2026-03-08 23:32 | 121.18 nm | |||
| 2026-02-27 09:59 | 2026-03-03 12:22 | 90.98 nm |
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 16:24 | Stop beweging | --- |
62.18944 / 6.09142
CH16
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 96° |
| 2026-05-10 15:49 | Start beweging | --- |
62.23580 / 5.99562
CH16
|
Snelheid: 7.4 kn Koers: 174.6° |
| 2026-05-10 15:30 | Stop beweging | --- |
62.24114 / 5.99421
CH16
|
Snelheid: Koers: 265° |
| 2026-05-10 14:42 | Start beweging | --- |
62.18611 / 5.97400
CH16
|
Snelheid: 6.7 kn Koers: 302.7° |
| 2026-05-10 07:10 | Stop beweging | --- |
62.18556 / 5.98318
CH16
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 103° |
| 2026-05-10 06:38 | Start beweging | --- |
62.14592 / 6.05771
CH16
|
Snelheid: 6.6 kn Koers: 306.2° |
| 2026-05-09 17:08 | Stop beweging | --- |
62.14475 / 6.06143
CH16
|
Snelheid: Koers: 314° |
| 2026-05-09 15:55 | Start beweging | --- |
62.24977 / 5.91670
CH16
|
Snelheid: 7.1 kn Koers: 138.2° |
| 2026-05-09 14:09 | Stop beweging | --- |
62.25076 / 5.90461
CH16
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 300° |
| 2026-05-09 12:03 | Start beweging | --- |
62.19776 / 5.42755
CH16
|
Snelheid: 7.3 kn Koers: 87.3° |