FOSNA STORM
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 5 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 83.58 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.8 Knopen |
| MAX Speed | 8.6 Knopen |
| AVG Wind | 13.6 knots |
| MAX Wind | 21.9 knots |
| MIN Temp | 3.4°C / 38.12°F |
| MAX Temp | 10.3°C / 50.54°F |
| Diepgang | 0 M |
| Positie ontvangen | Nu |
Current Position
| Lengtegraad | --- |
|---|---|
| Breedtegraat | --- |
| Status | Moored |
| Snelheid | 0.1 Knopen |
| Koers | 23° |
| Gebied | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Positie ontvangen | Nu |
Info
info
Information
The current position of FOSNA STORM is in Norwegian Sea with coordinates 64.18382° / 10.12323° as reported on 2026-05-10 23:53 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knopen
The vessel FOSNA STORM (MMSI: 257039680) is a Cargo It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FOSNA STORM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 5.2°C / 41.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 241° WSW |
| Pressure | 1007.4 hPa |
| Humidity | 65.4 % |
| Cloud Coverage | 94 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tijd | Evenement | Details | Positie / Bestemming | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 14:25 | Stop beweging | --- |
64.18404 / 10.12426
FISHFARM
|
Snelheid: 0.3 kn Koers: 79° |
| 2026-05-10 12:43 | Start beweging | --- |
64.01034 / 10.02158
FISHFARM
|
Snelheid: 7.5 kn Koers: 314.1° |
| 2026-05-10 04:41 | Status Changed | Moored Under way using engine |
64.00628 / 10.02569
FISHFARM
|
Snelheid: Koers: 137° |
| 2026-05-09 17:52 | Stop beweging | --- |
64.00627 / 10.02569
FISHFARM
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 135° |
| 2026-05-09 16:00 | Start beweging | --- |
64.18452 / 10.13031
FISHFARM
|
Snelheid: 7 kn Koers: 142.9° |
| 2026-05-09 09:46 | Stop beweging | --- |
64.18529 / 10.12552
FISHFARM
|
Snelheid: Koers: 207° |
| 2026-05-09 09:42 | Start beweging | --- |
64.18610 / 10.12292
FISHFARM
|
Snelheid: 6.2 kn Koers: 74.5° |
| 2026-05-09 09:39 | Stop beweging | --- |
64.18543 / 10.11805
FISHFARM
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 111° |
| 2026-05-09 09:37 | Start beweging | --- |
64.18571 / 10.11977
FISHFARM
|
Snelheid: 3.3 kn Koers: 84° |
| 2026-05-09 07:22 | Stop beweging | --- |
64.18571 / 10.12509
FISHFARM
|
Snelheid: 0.1 kn Koers: 109° |